| Matches | Saturday 16th August, 2008

<

>

Matches on

Saturday 16th August, 2008
FA Cup Extra Preliminary Round
Armthorpe Welfare
Armthorpe WelfareGary Jones 30
Danny Sharpe 46
Ricky Sharp 69
Stuart Preston 81, 85
5-0Att: 40HT: 1-0 Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
Att: 40
HT: 1-0
Arnold Town
Arnold TownCraig Mitchell 52
1-2Att: 117HT: 0-1 Long Eaton United
Long Eaton UnitedPaul Gamble 38pen
Kelvin Mushambi 78
Att: 117
HT: 0-1
(at Gedling Miners Welfare FC)
Ashington
AshingtonLee Scott 81
1-0Att: 151HT: 0-0 Thackley
Thackley
Att: 151
HT: 0-0
(at Blyth Spartans FC)
Barton Town Old Boys
Barton TownTom Lee 1
1-3Att: 132HT: 1-0 Winterton Rangers
Winterton RangersGreg Archer 51
Danny Clarke 54, 57
Att: 132
HT: 1-0
Bridlington Town
Bridlington TownCraig Palmer 8, 49, 62
3-2Att: 135HT: 1-1 Guisborough Town
Guisborough TownShaun Howes 38
John Ryan 68
Att: 135
HT: 1-1
Brodsworth Welfare
Brodsworth WelfDarren Fell 15, 19
2-1Att: 30HT: 2-1 Ashton Town
Ashton TnChristopher McNally 31
Att: 30
HT: 2-1
Consett
ConsettGary Ormston 42
Matthew Moffat 55, 84
Karl Baston 77
Steven Brown 90
5-1Att: 128HT: 1-1 Pontefract Collieries
Pontefract CollsGareth Burton 31
Att: 128
HT: 1-1
Dinnington Town
Dinnington TownGrant Allott 28
1-2Att: 109HT: 1-0 Atherton Laburnum Rovers
Atherton Laburnum RvrsDominic Smalley 75
Chris Lowe 84
Att: 109
HT: 1-0
Dudley Town
Dudley TnMarvin Nisbett 77
1-2Att: 75HT: 0-0 Rainworth Miners Welfare
Rainworth MWMalc Brown 72, 85
Att: 75
HT: 0-0
Dunston Federation
Dunston FederationAndrew Bulford 77, 88, 90
Michael Dixon 80
4-0Att: 162HT: 0-0 Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
Att: 162
HT: 0-0
Formby
FormbyHulme 15
John Walker 43
Paul Jones 86
3-1Att: 91HT: 2-1 AFC Emley
AFC EmleyAndy Farrell 6
Att: 91
HT: 2-1
Maltby Main
Maltby MainRob Branagan 21
Greg Mason 27, 89
3-4Att: 63HT: 2-0 Bottesford Town
Bottesford TownChristopher Ridley 58, 68
Phil Jackman 69, 90
Att: 63
HT: 2-0
Parkgate
ParkgateMark Caine 55
1-2Att: 43HT: 0-0 Norton United
Norton UtdJimmy Dunn 54
Delroy Fox 63
Att: 43
HT: 0-0
Seaham Red Star
Seaham Red StarLee Ure 80
1-3Att: 75HT: 0-3 Selby Town
Selby TownAdam Russell 24
Sean Gorman 25
Tom Matthews 36
Att: 75
HT: 0-3
Shildon
ShildonWarren Byrne 46, 72, 86
3-0Att: 100HT: 0-0 Leeds Carnegie
Leeds Carnegie
Att: 100
HT: 0-0
Shirebrook Town
Shirebrook TownJoe Naylor 63, 69
Nathan Watson 90
3-2Att: 97HT: 0-1 Causeway United
Causeway UtdDanny Jones 19
Stuart Howe 88
Att: 97
HT: 0-1
Staveley Miners Welfare
Staveley MWScott Ellis 44, 48
Spencer Goff 83
3-1Att: 81HT: 1-0 Bridgnorth Town
Bridgnorth TnGareth Horler 55
Att: 81
HT: 1-0
Tipton Town
Tipton TnNathan Jones 82, 90
2-0Att: 49HT: 0-0 Teversal
Teversal
Att: 49
HT: 0-0
Wellington
WellingtonAndy Price 60
1-4Att: 46HT: 0-1 Mickleover Sports
Mickleover SptsMark Finlay 24
Liam Walshe 50
Karl Ashton 68
Dan Martin 75
Att: 46
HT: 0-1
West Auckland Town
West Auckland TnIan Maddison 54
Stephen Flackett 65
2-1Att: 59HT: 0-0 Hall Road Rangers
Hall Road RangersMartin Thacker 52
Att: 59
HT: 0-0
Winsford United
Winsford UnitedPhil Mason 27pen
Ross Kennedy 73
Lee Madin 78pen
3-3Att: 130HT: 1-1 Nostell Miners Welfare
Nostell MWPaul Bedford 23, 85
Oli Johnson 90
Att: 130
HT: 1-1
Yaxley
YaxleyLiam Palmer 12, 16, 59
Liam Harrold 48
4-3Att: 48HT: 2-1 Lincoln Moorlands Railway
Lincoln MoorlandsStuart Hanson 8, 61
Nick Robinson 82
Att: 48
HT: 2-1
NCEL Division One
Askern Villa
AskernCraig Fisher 59
Mark Vickerage 82
2-4Att: 40HT: 0-2 Worsbrough Bridge Athletic
Worsbrough BridgeRyan Pleasants 6, 24
Lee Garside 54
Ryan Poskitt 89
Att: 40
HT: 0-2
Brighouse Town
Brighouse TownBrian Matthews 46
John Booth 65, 85
Karl Amos 70
4-4Att: 77HT: 0-1 Appleby Frodingham
App FrodinghamLee Everitt 28pen
Chris Burnham 57
Ryan Hibbard 86, 89
Att: 77
HT: 0-1
Hemsworth Miners Welfare
Hemsworth MWLee Swift 44
Graham Phillips 70
2-1Att: 118HT: 1-0 Grimsby Borough
Grimsby BoroughBen Mortlock 62
Att: 118
HT: 1-0

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Hallam 2 6 8
2 Bridlington Town 2 6 4
3 Winterton Rangers 2 6 4
4 Pickering Town 2 6 3
5 Mickleover Sports 2 6 3
6 Liversedge 2 3 7
7 Thackley 2 3 4
8 Long Eaton United 2 3 2
9 Selby Town 2 3 0
10 Parkgate 2 3 0
11 Hall Road Rangers 2 3 -1
12 Maltby Main 2 3 -2
13 Arnold Town 1 1 0
14 Nostell Miners Welfare 2 1 -1
15 Eccleshill United 1 0 -1
16 Armthorpe Welfare 2 0 -4
17 Dinnington Town 2 0 -6
18 Lincoln Moorlands Railway 2 0 -6
19 Shirebrook Town 2 0 -7
20 Brodsworth Welfare 2 0 -7
NCEL Division One P Pts +/-
1 Hemsworth Miners Welfare 2 6 4
2 Rainworth Miners Welfare 2 6 4
3 Worsbrough Bridge Athletic 2 6 3
4 Brighouse Town 3 4 1
5 Staveley Miners Welfare 1 3 2
6 Barton Town 1 3 2
7 Grimsby Borough 2 3 1
8 Rossington Main 2 3 -1
9 Bottesford Town 2 3 -1
10 AFC Emley 2 3 -1
11 Teversal 2 3 -1
12 Yorkshire Amateur 2 3 -1
13 Appleby Frodingham 1 1 0
14 Scarborough Athletic 2 1 -1
15 Askern 3 1 -3
16 Leeds Carnegie 1 0 -1
17 Tadcaster Albion 2 0 -2
18 Glasshoughton Welfare 1 0 -2
19 Pontefract Collieries 1 0 -3
as at Saturday 16th August, 2008

Click here for more details