| Matches | Saturday 2nd October, 1982

<

>

Matches on

Saturday 2nd October, 1982
FA Cup Second Round Qualifying
Armitage
Armitage
1-1 Belper Town
Belper Town
 
Frickley Athletic
Frickley Athletic
3-1 Harrogate Town
Harrogate Town
 
Gateshead
Gateshead
5-1 Farsley Celtic
Farsley Celtic
 
Goole Town
Goole Town
0-2 Shepshed Charterhouse
Shepshed Chthouse
 
Skegness Town
Skegness Town
0-0 Irthlingborough Diamonds
Irthlingborough Diamonds
 
Winterton Rangers
Winterton Rangers
0-0 Grantham
Grantham
 
Worksop Town
Worksop Town
1-1 Eastwood Town
Eastwood Town
 
NCEL Premier Division
Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
0-1 Boston Town
Boston Town
 
Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
0-2 Arnold
Arnold
 
Emley
Emley
1-1 Spalding United
Spalding United
 
Guisborough Town
Guisborough Town
0-5 Appleby Frodingham
App Frodingham
 
Guiseley
Guiseley
0-2 Alfreton Town
Alfreton Town
 
Heanor Town
Heanor Town
2-0 Mexborough Town
Mexborough Town
 
Ilkeston Town
Ilkeston Town
0-2 Thackley
Thackley
 
NCEL Division One (North)
Leeds Ashley Road
Leeds Ashley Road
1-1 Bridlington Town
Bridlington Town
 
Liversedge
Liversedge
5-0 Hatfield Main
Hatfield Main
 
North Ferriby United
North Ferriby United
2-2 Ossett Albion
Ossett Albion
 
Ossett Town
Ossett Town
4-0 Garforth Miners
Garforth Town
 
Scarborough Res
Scarborough Res
4-1 Hall Road Rangers
Hall Road Rangers
 
York Railway Institute
York Railway Institute
2-3 Bradley Rangers
Bradley Rangers
 
NCEL Division One (South)
Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
2-2 Sheffield
Sheffield
 
Brigg Town
Brigg Town
0-4 Lincoln United
Lincoln United
 
Norton Woodseats
Dronfield United
3-0 Kimberley Town
Kimberley Town
 
Hallam
Hallam
2-1 BSC Parkgate
Parkgate
 
Long Eaton United
Long Eaton United
0-1 Denaby United
Denaby United
 
Maltby Miners Welfare
Maltby Main
3-1 Frecheville CA
Frecheville CA
 
Staveley
Staveley
2-1 Harworth Colliery Institute
Harworth Colliery
 
NCEL Division Two (North)
Brook Sports
Brook Sports
3-1 Phoenix Park (BFD)
Phoenix Park
 
Fryston Colliery Welfare
Fryston Coll Welfare
1-1 Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
 
Grimethorpe Miners Welfare
Grimethorpe MW
0-0 Collingham
Collingham
 
Harrogate Railway Athletic
Harrogate RA
1-2 Pickering Town
Pickering Town
 
Selby Town
Selby Town
3-2 Pontefract Collieries
Pontefract Colls
 
Thorne Colliery
Thorne Colliery
1-1 Pilkington Recreation
Pilkington Recreation
 
Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
0-1 Rowntree Mackintosh
Rowntree Mackintosh
 
NCEL Division Two (South)
Borrowash Victoria
Borrowash Victoria
2-0 Retford Rail
Retford Rail
 
Creswell Colliery
Creswell Colliery
1-3 Kiveton Park
Kiveton Park
 
Oakham United
Oakham United
1-2 Long Eaton Grange
Long Eaton Grange
 
Stocksbridge Works
Stocksbridge Works
0-1 Blidworth Welfare
Blidworth Welfare
 
Wombwell Sports Association
Wombwell SA
0-2 Graham Street Prims
Graham St Prims
 
Woolley Miners Welfare
Woolley MW
2-1 Sutton Trinity
Sutton Trinity
 
Worsbrough Bridge Miners Welfare
Worsbrough Bridge
3-1 Rolls Royce Hucknall
Rolls Royce Hucknall
 
NCEL Reserve Division
Collingham Res
Collingham Res
3-1 Fryston Colliery Welfare Res
Fryston CW Res
 
Garforth Miners Res
Garforth Town Res
3-2 Guiseley Res
Guiseley Res
 
Hall Road Rangers Res
Hall Road Rgrs Res
9-2 Harrogate Railway Athletic Res
Harrogate RA Res
 
Harrogate Town Res
Harrogate Town Res
3-0 Woolley Miners Welfare Res
Woolley MW Res
 
Ossett Albion Res
Ossett Albion Res
2-2 Leeds Ashley Road Res
Leeds Ash Rd Res
 
Pontefract Collieries Res
Pontefract Colls Res
2-2 Ossett Town Res
Ossett Town Res
 
Tadcaster Albion Res
Tadcaster Albion Res
0-2 Emley Res
Emley Res
 
Thackley Res
Thackley Res
1-0 Farsley Celtic Res
Farsley Celtic Res
 

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Guiseley 7 11 15
2 Eastwood Town 5 10 13
3 Thackley 6 9 5
4 Belper Town 5 8 5
5 Arnold 6 8 3
6 Appleby Frodingham 6 7 6
7 Winterton Rangers 5 7 4
8 Emley 5 7 3
9 Boston Town 6 7 0
10 Alfreton Town 5 6 3
11 Spalding United 5 6 1
12 Heanor Town 5 5 1
13 Shepshed Charterhouse 3 4 5
14 Guisborough Town 6 4 -2
15 Sutton Town 4 3 1
16 Ilkeston Town 5 2 -9
17 Bridlington Trinity 4 1 -9
18 Skegness Town 5 1 -12
19 Mexborough Town 6 0 -16
20 Bentley Victoria Welfare 7 0 -17
NCEL Division One (North) P Pts +/-
1 Ossett Town 7 11 10
2 Scarborough Res 6 9 8
3 Garforth Town 6 9 6
4 Bradley Rangers 6 6 2
5 Liversedge 6 6 2
6 Ossett Albion 5 6 1
7 Farsley Celtic 4 5 3
8 Harrogate Town 3 5 3
9 North Ferriby United 4 5 2
10 Leeds Ashley Road 6 4 -4
11 Bridlington Town 7 4 -7
12 Hall Road Rangers 6 4 -8
13 York Railway Institute 6 2 -5
14 Hatfield Main 6 2 -13
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Lincoln United 6 10 11
2 Denaby United 5 9 10
3 Arnold Kingswell 6 8 6
4 Parkgate 6 6 5
5 Sheffield 6 6 3
6 Frecheville CA 6 6 -3
7 Maltby Main 6 6 -4
8 Staveley 6 6 -4
9 Kimberley Town 6 6 -5
10 Harworth Colliery 6 5 4
11 Dronfield United 6 4 -4
12 Hallam 5 3 -7
13 Brigg Town 3 1 -5
14 Long Eaton United 3 0 -7
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
1 Rowntree Mackintosh 6 10 19
2 Phoenix Park (BFD) 6 9 6
3 Tadcaster Albion 6 8 6
4 Collingham 5 8 6
5 Pontefract Collieries 6 8 3
6 Yorkshire Amateur 5 6 9
7 Fryston Colliery Welfare 6 6 2
8 Grimethorpe Miners Welfare 6 6 2
9 Pilkington Recreation 6 6 0
10 Brook Sports 6 6 -11
11 Pickering Town 6 5 -5
12 Selby Town 6 3 -6
13 Thorne Colliery 6 1 -25
14 Harrogate Railway Athletic 6 0 -6
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
1 Graham Street Prims 6 11 15
2 Borrowash Victoria 6 10 10
3 Woolley Miners Welfare 6 9 8
4 Worsbrough Bridge Athletic 6 8 -1
5 Long Eaton Grange 6 7 0
6 Blidworth Welfare 6 6 -2
7 Oakham United 6 6 -3
8 Kiveton Park 6 5 2
9 Stocksbridge Works 5 4 0
10 Wombwell Sports Association 5 4 -1
11 Creswell Colliery 6 3 -4
12 Sutton Trinity 6 3 -5
13 Retford Rail 6 3 -9
14 Rolls Royce Hucknall 4 1 -10
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Garforth Town Res 6 10 9
2 Emley Res 5 9 11
3 Hall Road Rangers Res 7 8 9
4 Thackley Res 6 8 5
5 Woolley Miners Welfare Res 6 7 3
6 Guiseley Res 7 7 3
7 Harrogate Town Res 6 6 3
8 Farsley Celtic Res 6 6 3
9 Ossett Albion Res 5 6 1
10 Leeds Ashley Road Res 5 6 0
11 Harrogate Railway Athletic Res 7 6 -9
12 Collingham Res 7 5 -3
13 Yorkshire Amateur Res 3 4 0
14 Pontefract Collieries Res 6 4 -4
15 Ossett Town Res 6 4 -5
16 Tadcaster Albion Res 6 3 -9
17 Fryston Colliery Welfare Res 6 1 -17
as at Saturday 2nd October, 1982

Click here for more details