| Teams | Arnold | Matches | Season 1982/83

MatchesClubStatisticsNews

August
August
28th NCELP Thackley
Thackley
2-2 Arnold
Arnold
 
28th - NCEL Premier Division
Thackley
Thackley
2-2 Arnold
Arnold
 
31st NCELP Spalding United
Spalding United
4-0 Arnold
Arnold
 
31st - NCEL Premier Division
Spalding United
Spalding United
4-0 Arnold
Arnold
 
September
September
4th FACP Arnold
Arnold
0-1 Hinckley Athletic
Hinckley Athletic
 
4th - FA Cup Preliminary Round
Arnold
Arnold
0-1 Hinckley Athletic
Hinckley Athletic
 
11th FATP Arnold
Arnold
3-0 Long Eaton United
Long Eaton United
 
11th - FA Trophy Preliminary Round
Arnold
Arnold
3-0 Long Eaton United
Long Eaton United
 
18th NCELP Arnold
Arnold
5-2 Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
 
18th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
5-2 Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
 
25th NCELP Skegness Town
Skegness Town
1-1 Arnold
Arnold
 
25th - NCEL Premier Division
Skegness Town
Skegness Town
1-1 Arnold
Arnold
 
28th NCELP Arnold
Arnold
2-0 Boston Town
Boston Town
 
28th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
2-0 Boston Town
Boston Town
 
October
October
2nd NCELP Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
0-2 Arnold
Arnold
 
2nd - NCEL Premier Division
Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
0-2 Arnold
Arnold
 
9th NCELP Arnold
Arnold
4-1 Guiseley
Guiseley
 
9th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
4-1 Guiseley
Guiseley
 
16th NSC1 Arnold
Arnold
4-2 John Player Athletic
John Player Athletic
 
16th - Notts Senior Cup First Round
Arnold
Arnold
4-2 John Player Athletic
John Player Athletic
 
23rd FAT1Q Glossop North End
Glossop North End
1-1 Arnold
Arnold
 
23rd - FA Trophy First Round Qualifying
Glossop North End
Glossop North End
1-1 Arnold
Arnold
 
26th FAT1QR Arnold
Arnold
2-3 Glossop North End
Glossop North End
 
26th - FA Trophy First Round QualifyingReplay
Arnold
Arnold
2-3 Glossop North End
Glossop North End
 
30th NCELP Eastwood Town
Eastwood Town
1-1 Arnold
Arnold
 
30th - NCEL Premier Division
Eastwood Town
Eastwood Town
1-1 Arnold
Arnold
 
November
November
6th NCELP Arnold
Arnold
3-2 Emley
Emley
 
6th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-2 Emley
Emley
 
13th NCELP Guisborough Town
Guisborough Town
1-2 Arnold
Arnold
 
13th - NCEL Premier Division
Guisborough Town
Guisborough Town
1-2 Arnold
Arnold
 
20th NSC2 Arnold
Arnold
4-2 Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
 
20th - Notts Senior Cup Second Round
Arnold
Arnold
4-2 Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
 
27th NCELP Heanor Town
Heanor Town
3-1 Arnold
Arnold
 
27th - NCEL Premier Division
Heanor Town
Heanor Town
3-1 Arnold
Arnold
 
December
December
4th NCELP Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
3-2 Arnold
Arnold
 
4th - NCEL Premier Division
Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
3-2 Arnold
Arnold
 
18th NCELP Arnold
Arnold
1-1 Skegness Town
Skegness Town
 
18th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-1 Skegness Town
Skegness Town
 
27th NCELP Appleby Frodingham
App Frodingham
0-0 Arnold
Arnold
 
27th - NCEL Premier Division
Appleby Frodingham
App Frodingham
0-0 Arnold
Arnold
 
January
January
1st NCELP Arnold
Arnold
2-2 Spalding United
Spalding United
 
1st - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
2-2 Spalding United
Spalding United
 
8th NSC3 Calverton Rangers
Calverton Rangers
1-3 Arnold
Arnold
 
8th - Notts Senior Cup Third Round
Calverton Rangers
Calverton Rangers
1-3 Arnold
Arnold
 
15th NCELP Arnold
Arnold
0-1 Sutton Town
Sutton Town
 
15th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
0-1 Sutton Town
Sutton Town
 
22nd NCELP Arnold
Arnold
1-1 Thackley
Thackley
 
22nd - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-1 Thackley
Thackley
 
29th LC2 Rowntree Mackintosh
Rowntree Mackintosh
2-1 Arnold
Arnold
 
29th - NCEL League Cup Second Round
Rowntree Mackintosh
Rowntree Mackintosh
2-1 Arnold
Arnold
 
February
February
8th NCELP Arnold
Arnold
2-3 Shepshed Charterhouse
Shepshed Chthouse
 
8th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
2-3 Shepshed Charterhouse
Shepshed Chthouse
 
12th NCELP Boston Town
Boston Town
1-4 Arnold
Arnold
 
12th - NCEL Premier Division
Boston Town
Boston Town
1-4 Arnold
Arnold
 
19th NCELP Mexborough Town
Mexborough Town
0-1 Arnold
Arnold
 
19th - NCEL Premier Division
Mexborough Town
Mexborough Town
0-1 Arnold
Arnold
 
22nd NCELP Arnold
Arnold
1-1 Belper Town
Belper Town
 
22nd - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-1 Belper Town
Belper Town
 
26th NCELP Arnold
Arnold
4-0 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
 
26th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
4-0 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
 
March
March
1st NCELP Arnold
Arnold
4-1 Ilkeston Town
Ilkeston Town
 
1st - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
4-1 Ilkeston Town
Ilkeston Town
 
5th NCELP Emley
Emley
1-3 Arnold
Arnold
 
5th - NCEL Premier Division
Emley
Emley
1-3 Arnold
Arnold
 
8th NCELP Arnold
Arnold
3-0 Alfreton Town
Alfreton Town
 
8th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Alfreton Town
Alfreton Town
 
12th NCELP Arnold
Arnold
3-0 Winterton Rangers
Winterton Rangers
 
12th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Winterton Rangers
Winterton Rangers
 
15th NSCSF Eastwood Town
Eastwood Town
2-0 Arnold
Arnold
 
15th - Notts Senior Cup Semi-Finals
Eastwood Town
Eastwood Town
2-0 Arnold
Arnold
 
19th NCELP Winterton Rangers
Winterton Rangers
3-1 Arnold
Arnold
 
19th - NCEL Premier Division
Winterton Rangers
Winterton Rangers
3-1 Arnold
Arnold
 
22nd NCELP Arnold
Arnold
3-0 Mexborough Town
Mexborough Town
 
22nd - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Mexborough Town
Mexborough Town
 
31st NCELP Arnold
Arnold
3-3 Eastwood Town
Eastwood Town
 
31st - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-3 Eastwood Town
Eastwood Town
 
April
April
2nd NCELP Alfreton Town
Alfreton Town
0-1 Arnold
Arnold
 
2nd - NCEL Premier Division
Alfreton Town
Alfreton Town
0-1 Arnold
Arnold
 
4th NCELP Arnold
Arnold
2-3 Appleby Frodingham
App Frodingham
 
4th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
2-3 Appleby Frodingham
App Frodingham
 
9th NCELP Arnold
Arnold
4-3 Guisborough Town
Guisborough Town
 
9th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
4-3 Guisborough Town
Guisborough Town
 
12th NCELP Belper Town
Belper Town
5-2 Arnold
Arnold
 
12th - NCEL Premier Division
Belper Town
Belper Town
5-2 Arnold
Arnold
 
16th NCELP Guiseley
Guiseley
1-0 Arnold
Arnold
 
16th - NCEL Premier Division
Guiseley
Guiseley
1-0 Arnold
Arnold
 
18th NCELP Sutton Town
Sutton Town
3-3 Arnold
Arnold
 
18th - NCEL Premier Division
Sutton Town
Sutton Town
3-3 Arnold
Arnold
 
23rd NCELP Arnold
Arnold
0-0 Heanor Town
Heanor Town
 
23rd - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
0-0 Heanor Town
Heanor Town
 
30th NCELP Ilkeston Town
Ilkeston Town
2-3 Arnold
Arnold
 
30th - NCEL Premier Division
Ilkeston Town
Ilkeston Town
2-3 Arnold
Arnold
 
May
May
7th NCELP Shepshed Charterhouse
Shepshed Chthouse
1-1 Arnold
Arnold
 
7th - NCEL Premier Division
Shepshed Charterhouse
Shepshed Chthouse
1-1 Arnold
Arnold
 

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
P 1 Shepshed CharterhouseShepshed Chthouse 38 56 75
2 Eastwood TownEastwood Town 38 53 30
3 Belper TownBelper Town 38 52 43
4 Spalding UnitedSpalding United 38 52 25
5 GuiseleyGuiseley 38 51 37
6 Winterton RangersWinterton Rangers 38 49 23
7 ThackleyThackley 38 47 20
8 ArnoldArnold 38 46 21
9 Heanor TownHeanor Town 38 46 7
10 EmleyEmley 38 39 16
11 Appleby FrodinghamApp Frodingham 38 39 -2
12 Guisborough TownGuisborough Town 38 38 0
13 Alfreton TownAlfreton Town 38 35 -8
14 Sutton TownSutton Town 38 34 -5
15 Ilkeston TownIlkeston Town 38 31 -23
16 Boston TownBoston Town 38 31 -38
17 Bridlington TrinityBridlington Trinity 38 23 -50
18 Skegness TownSkegness Town 38 18 -36
19 Bentley Victoria WelfareBentley Victoria Welf 38 14 -63
20 Mexborough TownMexborough Town 38 6 -72
NCEL Division One (North) P Pts +/-
1 Scarborough ResScarborough Res 26 40 33
2 North Ferriby UnitedNorth Ferriby United 26 38 24
3 Farsley CelticFarsley Celtic 26 34 23
4 Harrogate TownHarrogate Town 26 34 19
5 Garforth MinersGarforth Miners 26 32 8
6 Ossett TownOssett Town 26 31 13
7 Ossett AlbionOssett Albion 26 26 3
8 LiversedgeLiversedge 26 25 0
9 Bradley RangersBradley Rangers 26 23 -10
10 Leeds Ashley RoadLeeds Ashley Road 26 20 -14
11 Hatfield MainHatfield Main 26 17 -19
12 Bridlington TownBridlington Town 26 16 -21
13 York Railway InstituteYork Railway Institute 26 14 -25
R 14 Hall Road RangersHall Road Rangers 26 14 -34
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Lincoln UnitedLincoln United 26 39 30
2 StaveleyStaveley 26 36 20
3 SheffieldSheffield 26 32 14
4 Frecheville CAFrecheville CA 26 31 7
5 Denaby UnitedDenaby United 26 30 13
6 Maltby Miners WelfareMaltby MW 26 29 7
7 BSC ParkgateBSC Parkgate 26 24 0
8 Arnold KingswellArnold Kingswell 26 24 -3
9 Norton WoodseatsNorton Wdseats 26 23 -5
10 HallamHallam 26 23 -13
11 Harworth Colliery InstituteHarworth CI 26 22 -1
12 Long Eaton UnitedLong Eaton United 26 22 -7
R 13 Brigg TownBrigg Town 26 15 -33
R 14 Kimberley TownKimberley Town 26 14 -29
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
P 1 Rowntree MackintoshRowntree Mackintosh 26 42 44
P 2 Pontefract CollieriesPontefract Colls 26 40 34
3 Tadcaster AlbionTadcaster Albion 26 35 14
4 Yorkshire AmateurYorkshire Amateur 26 27 10
5 Pilkington RecreationPilkington Recreation 26 27 0
6 Grimethorpe Miners WelfareGrimethorpe MW 26 26 4
7 CollinghamCollingham 26 26 -3
8 Phoenix Park (BFD)Phoenix Park 26 25 -1
9 Fryston Colliery WelfareFryston Coll Welfare 26 23 -2
10 Thorne CollieryThorne Colliery 26 23 -20
11 Brook SportsBrook Sports 26 22 -15
12 Selby TownSelby Town 26 21 -8
13 Pickering TownPickering Town 26 20 -14
14 Harrogate Railway AthleticHarrogate RA 26 7 -43
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
P 1 Woolley Miners WelfareWoolley MW 26 42 48
P 2 Borrowash VictoriaBorrowash Victoria 26 40 37
3 Worsbrough Bridge Miners WelfareWorsbrough 26 33 7
4 Oakham UnitedOakham United 26 32 7
5 Stocksbridge WorksStocksbridge Works 26 30 15
6 Graham Street PrimsGraham St Prims 26 29 16
7 Kiveton ParkKiveton Park 26 28 12
8 Long Eaton GrangeLong Eaton Grange 26 24 -5
9 Blidworth WelfareBlidworth Welfare 26 23 -6
10 Rolls Royce HucknallRolls Royce Hucknall 26 23 -14
11 Creswell CollieryCreswell Colliery 26 19 -23
12 Retford RailRetford Rail 26 16 -28
13 Wombwell Sports AssociationWombwell SA 26 14 -26
14 Sutton TrinitySutton Trinity 26 11 -40
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Emley ResEmley Res 32 56 85
2 Garforth Miners ResGarforth Res 32 42 28
3 Harrogate Town ResHarrogate Town Res 32 41 23
4 Guiseley ResGuiseley Res 32 39 20
5 Farsley Celtic ResFarsley Celtic Res 32 37 14
6 Woolley Miners Welfare ResWoolley MW Res 32 37 8
7 Pontefract Collieries ResPontefract Colls Res 32 37 8
8 Yorkshire Amateur ResYorkshire Amtr Res 32 34 0
9 Thackley ResThackley Res 32 34 0
10 Hall Road Rangers ResHall Road Rgrs Res 32 30 -1
11 Ossett Albion ResOssett Albion Res 32 28 -9
12 Harrogate Railway Athletic ResHarrogate RA Res 32 28 -15
13 Ossett Town ResOssett Town Res 32 27 -10
14 Leeds Ashley Road ResLeeds Ash Rd Res 32 23 -26
15 Collingham ResCollingham Res 32 22 -29
16 Tadcaster Albion ResTadcaster Albion Res 32 19 -25
17 Fryston Colliery Welfare ResFryston CW Res 32 10 -71

Click here for more details