| Matches | Saturday 24th August, 1985
Toolstation

<

>

Matches on

Saturday 24th August, 1985
FA Cup Preliminary Round
Arnold
Arnold
4-0 Shifnal Town
Shifnal Town
(at Eastwood Town FC)
Boston Town
Boston Town
0-2 Atherstone United
Atherstone United
Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
4-0 Netherfield
Netherfield
Emley
Emley
1-1 Belper Town
Belper Town
Eppleton Colliery Welfare
Eppleton CW
5-1 Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
Farsley Celtic
Farsley Celtic
2-0 Seaham Red Star
Seaham Red Star
Garforth Town
Garforth Town
1-2 Northallerton Town
Northallerton Town
Heanor Town
Heanor Town
0-2 Boldmere St Michaels
Boldmere St Michaels
(at Boldmere St Michaels FC)
Ilkeston Town
Ilkeston Town
5-0 Lincoln United
Lincoln United
Radcliffe Borough
Radcliffe Borough
2-2 North Ferriby United
North Ferriby United
Rossendale United
Rossendale United
1-0 Guiseley
Guiseley
Spalding United
Spalding United
1-2 Coventry Sporting
Coventry Sporting
(Coventry Sporting removed from competition - Spalding United reinstated)
Thackley
Thackley
0-1 Fleetwood Town
Fleetwood Town
Warrington Town
Warrington Town
3-1 Eastwood Town
Eastwood Town
NCEL Premier Division
Alfreton Town
Alfreton Town
3-0 Appleby Frodingham
Appleby Frodingham
Armthorpe Welfare
Armthorpe Welfare
2-4 Denaby United
Denaby United
Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
0-2 Long Eaton United
Long Eaton United
Pontefract Collieries
Pontefract Collieries
3-4 Sutton Town
Sutton Town
NCEL Division One
Bridlington Town
Bridlington Town
1-1 Borrowash Victoria
Borrowash Victoria
Dronfield United
Dronfield United
1-1 Harrogate Railway Athletic
Harrogate Railway
Harrogate Town
Harrogate Town
1-3 Ossett Albion
Ossett Albion
Harworth Colliery Institute
Harworth CI
4-1 Bradley Rangers
Bradley Rangers
Pilkington Recreation
Pilkington Recreation
2-0 Brigg Town
Brigg Town
Sheffield
Sheffield
3-2 Hatfield Main
Hatfield Main
NCEL Division Two
BSC Parkgate
BSC Parkgate
0-1 Thorne Colliery
Thorne Colliery
Liversedge
Liversedge
0-3 Hallam
Hallam
Maltby Miners Welfare
Maltby Miners Welf
1-4 Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
Ossett Town
Ossett Town
0-1 Pickering Town
Pickering Town
Yorkshire Main
Yorkshire Main
2-4 Frecheville CA
Frecheville CA
NCEL Division Three
Fryston Colliery Welfare
Fryston Colliery Welf
2-0 Wombwell Sports Association
Wombwell SA
Graham Street Prims
Graham Street Prims
3-4 Oakham United
Oakham United
Hall Road Rangers
Hall Road Rangers
2-0 Selby Town
Selby Town
Kimberley Town
Kimberley Town
3-1 Eccleshill United
Eccleshill United
Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
0-3 Collingham
Collingham
NCEL Reserve Division
Eccleshill United Res
Eccleshill United Res
1-3 Guiseley Res
Guiseley Res
Glasshoughton Welfare Res
Glasshoughton Res
4-1 Emley Res
Emley Res
Harrogate Railway Athletic Res
Harrogate RA Res
2-0 Ossett Town Res
Ossett Town Res
Yorkshire Amateur Res
Yorkshire Amtr Res
2-0 Pontefract Collieries Res
Pontefract Colls Res

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Emley 2 6 6
2 Long Eaton United 2 6 5
3 Alfreton Town 3 6 3
4 Guiseley 2 6 2
5 Denaby United 3 5 2
6 Ilkeston Town 2 4 3
7 Sutton Town 3 4 0
8 Eastwood Town 1 3 1
9 Arnold 1 3 1
10 Spalding United 2 3 -1
11 Bentley Victoria Welfare 3 2 -2
12 Appleby Frodingham 3 2 -3
13 Belper Town 1 1 0
14 Bridlington Trinity 1 1 0
15 Heanor Town 1 1 0
16 Farsley Celtic 2 1 -1
17 Thackley 1 0 -1
18 Pontefract Collieries 2 0 -2
19 Armthorpe Welfare 3 0 -5
20 Boston Town 2 0 -8
NCEL Division One P Pts +/-
1 North Ferriby United 2 6 4
2 Harworth Colliery Institute 3 6 2
3 Hatfield Main 3 4 2
4 Bridlington Town 2 4 1
5 Sheffield 2 4 1
6 Dronfield United 3 4 -1
7 Ossett Albion 1 3 2
8 Woolley Miners Welfare 1 3 2
9 Pilkington Recreation 3 3 -2
10 Borrowash Victoria 1 1 0
11 Rowntree Mackintosh 1 1 0
12 Harrogate Railway Athletic 2 1 -1
13 Harrogate Town 2 1 -2
14 Mexborough Town 0 0 0
15 Brigg Town 2 0 -3
16 Bradley Rangers 2 0 -5
NCEL Division Two P Pts +/-
1 Arnold Kingswell 1 3 3
2 Lincoln United 1 3 3
3 Garforth Town 1 3 3
4 Hallam 1 3 3
5 Frecheville CA 1 3 2
6 Liversedge 2 3 1
7 Pickering Town 1 3 1
8 Thorne Colliery 1 3 1
9 York Railway Institute 1 3 1
10 Kiveton Park 1 1 0
11 Maltby Miners Welfare 2 1 -3
12 BSC Parkgate 1 0 -1
13 Grimethorpe Miners Welf 1 0 -1
14 Staveley 1 0 -3
15 Ossett Town 2 0 -4
16 Yorkshire Main 2 0 -6
NCEL Division Three P Pts +/-
1 Collingham 2 6 6
2 Worsbrough Bridge MW 1 3 3
3 Hall Road Rangers 1 3 2
4 Oakham United 1 3 1
5 Eccleshill United 2 3 1
6 Kimberley Town 2 3 -1
7 Fryston Colliery Welfare 2 3 -1
8 Tadcaster Albion 2 3 -2
9 Yorkshire Amateur 1 1 0
10 Graham St Prims 2 1 -1
11 Stocksbridge Works 0 0 0
12 Glasshoughton Welfare 1 0 -1
13 Selby Town 1 0 -2
14 Wombwell Sports Assoc 2 0 -5
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Guiseley Res 2 6 6
2 Yorkshire Amateur Res 2 6 4
3 Glasshoughton Welfare Res 2 4 3
4 Emley Res 2 3 4
5 Garforth Town Res 1 3 2
6 Hall Road Rangers Res 1 3 1
7 Harrogate Railway Athletic Res 2 3 1
8 Pontefract Collieries Res 2 3 -1
9 Eccleshill United Res 2 3 -1
10 Tadcaster Albion Res 1 1 0
11 Farsley Celtic Res 1 0 -1
12 Fryston Colliery Welfare Res 1 0 -1
13 Harrogate Town Res 1 0 -2
14 Ossett Town Res 2 0 -4
15 Thackley Res 1 0 -4
16 Ossett Albion Res 1 0 -7

Click here for more details