| Matches | FA Vase | Season 2008/09

Fixtures for

Saturday 6th September, 2008
FA Vase First Round Qualifying
Birstall United
Birstall UtdElfyn Thomas 17
Austin Cain 58
2-4
Att: 79
HT: 1-1
Long Eaton United
Long Eaton UnitedMartin Bowles 11
Alex Steadman 70, 78
Lee Sutton 85
Guisborough Town
Guisborough TownAustin Johnson 1
Nicholas Mohan 15
John Ryan 22
Luke Bythway 36
Liam McPhilips 74
5-0
Att: 78
HT: 4-0
Pontefract Collieries
Pontefract Collieries
Lincoln Moorlands Railway
Lincoln Moorlands RailwayDominic Jennings 112
1-0
(aet)
Att: 102
HT: 0-0
90: 0-0
Sleaford Town
Sleaford Tn
Oadby Town
Oadby TnFrancis Lynch 30
Ronnie White 59
Steve Conway 70
3-0
Att: 116
HT: 1-0
Staveley Miners Welfare
Staveley Miners Welfare
Shirebrook Town
Shirebrook TownKieran Watson 17
Callum Wilkinson 44
2-3
Att: 80
HT: 2-1
Castle Vale
Castle ValeGary Ray 7
Christian Crisp 77, 89
Teversal
TeversalJamie Smith 43, 63
Andy Woodcock 81
3-0
Att: 48
HT: 1-0
Nuneaton Griff
Nuneaton Griff
Tuesday 9th September, 2008
FA Vase First Round Qualifying
Worsbrough Bridge Athletic
Worsbrough Bridge AthleticPeter Hirst 7
Lee Poskitt 26
Craig Wilkinson 39
Luke Forgione 44pen
Warren Jackson 90
5-2
Att: 40
HT: 4-1
Cheadle Town
Cheadle TnJohn Hussain 36
Rob Brocklehurst 55pen
Wednesday 10th September, 2008
FA Vase First Round Qualifying
Brandon United
Brandon UnitedPaul Dixon 65
Ian Pritchard 78
2-0
Att: 53
HT: 0-0
Bottesford Town
Bottesford Town
GSA Sports
GSA SportsJavir Singh 60
Scott Devlin 88
2-4
Att: 35
HT: 0-3
Mickleover Sports
Mickleover SportsKarl Ashton 6
Tony Law 13, 43
Robert Fox 67
Seaham Red Star
Seaham Red StarSteve Winspear 32
Lee Ure 45, 88
Robert Bettson 84pen
4-1
Att: 62
HT: 2-1
Glasshoughton Welfare
Glasshoughton WelfMatthew Jackson 18
Willington
WillingtonJerome White 74og
1-6
Att: 27
HT: 0-3
Thackley
ThackleyNicky Matthews 26
Kyle Shah 32
Christopher Coy 42, 48
Andrew Fox 54
Martin Brissett 90
Saturday 20th September, 2008
FA Vase First Round Qualifying
Dudley Sports
Dudley Sports
0-1
Att: 57
HT: 0-0
Rainworth Miners Welfare
Rainworth MWMark Hales 77pen
FA Vase Second Round Qualifying
Abbey Hey
Abbey HeyDanny Heffernan 38, 90
2-1
Att: 40
HT: 1-0
Parkgate
ParkgateRichard Lopes 60
Armthorpe Welfare
Armthorpe WelfareHenry Sibenge 16
Gary Jones 75, 82pen
3-6
(aet)
Att: 40
HT: 1-2
90: 3-3
Guisborough Town
Guisborough TownMartin O'Riordan 14
Richard Storr 44
David Onions 83, 99, 118
Lee Blythway 93
Bardon Hill Sports
Bardon Hill SportsBen Pollard 62
1-3
Att: 44
HT: 0-3
Teversal
TeversalAndy Woodcock 3
Rob Orton 30
Michael Lyall 45
Barton Town Old Boys
Barton TownMatty McKay 75
1-2
(aet)
Att: 136
HT: 0-0
90: 1-1
Crook Town
Crook TnKeith Foster 55
Dan Olusoga 115
Bewdley Town
Bewdley TnJamie Heart 90
1-3
Att: 134
HT: 0-1
Long Eaton United
Long Eaton UnitedAlex Steadman 36
Kelvin Mushambi 70
Paul Gamble 78
Birtley Town
Birtley TnTony Thirkell 31, 43
2-3
Att: 240
HT: 2-1
Scarborough Athletic
Scarborough AthleticDave Thompson 8
Rob Ellis 47
Scott Phillips 58
(at Washington FC)
Blaby & Whetstone Athletic
Blaby & WhetstoneNick Matthews 18
Mark Asman 64
2-6
Att: 83
HT: 1-1
Arnold Town
Arnold TownNick Hall 8
David Wilkins 59
Martin Carruthers 67, 84, 87
Tian Walton 69
Brodsworth Welfare
Brodsworth WelfareBryan Craig 50
Liam Wilkin 84
Darren Fell 88
3-0
Att: 45
HT: 0-0
Ashton Town
Ashton Tn
Congleton Town
Congleton TnRyan Baker 33
Christopher Smith 60
Andy Bostock 68
3-0
Att: 102
HT: 1-0
Maltby Main
Maltby Main
Eccleshill United
Eccleshill United
0-1
Att: 53
HT: 0-0
Bedlington Terriers
Bedlington TerriersBrian Dodsworth 85
AFC Emley
Emley AFCSteven Kenworthy 7, 52
2-6
Att: 123
HT: 1-0
Oldham Town
Oldham TnDarren Scanlan 46
Tom Hughes 68pen
Leon Melia 75, 84
Jonathan Phillips 79, 90
Hall Road Rangers
Hall Road RangersPaul Palmer 22pen
1-4
Att: 68
HT: 1-1
Ryton
RytonLiam McBride 11
Glen Reay 62
Marc Walton 84, 89
Hallam
HallamRobert Ward 20
Richard Patterson 81
James Tevendale 87
3-2
Att: 58
HT: 1-0
Winsford United
Winsford UnitedPhil Mason 50
John Riley 67
Hebburn Town
Hebburn TnMartin Urwin 43
1-2
(aet)
Att: 47
HT: 1-0
90: 1-1
Tadcaster Albion
Tadcaster AlbionJames Bonarius 55pen
Brad Dowling 93
Leeds Carnegie
Leeds CarnegieScott McGrory 25, 62
Andrew Cooper 40
3-0
Att: 58
HT: 2-0
Brandon United
Brandon United
Lincoln Moorlands Railway
Lincoln Moorlands RailwayStuart Hanson 27
1-5
Att: 49
HT: 1-3
Diss Town
Diss TnBrendan Foley 33
George Wilson 36
Adrian Hayes 39pen
Daniel McKail 74
Ben Deacon 87
Mickleover Sports
Mickleover SportsKarl Ashton 60
1-2
Att: 71
HT: 0-1
Biddulph Victoria
Biddulph VictoriaDavid Smith 17pen
Carl Everall 48
Nostell Miners Welfare
Nostell Miners WelfareDavid Watts 47
Paul Bedford 86
2-1
Att: 64
HT: 0-0
Poulton Victoria
Poulton VictoriaKevin Davis 58
Penrith
PenrithMichael Reed 15
Wayne Robertson 85
2-0
Att: 75
HT: 1-0
Dinnington Town
Dinnington Town
Rossington Main
Rossington MainLee Holmes 4, 67pen
2-0
Att: 50
HT: 1-0
Daisy Hill
Daisy Hill
Selby Town
Selby TownBruno Holden 2, 33, 42pen
Sean Gorman 34, 78
5-1
Att: 127
HT: 4-0
Seaham Red Star
Seaham Red StarSteve Winspear 64pen
Thornaby
ThornabyPaul Vickers 44
Dean Fox 52, 99
Thomas Burke 72
4-5
(aet)
Att: 38
HT: 1-0
90: 3-3
Thackley
ThackleyGary Cotton 54pen
Craig McGuinness 56
Lincoln Donaldson 89
Ross Daley 95
Martin Brissett 109
Worsbrough Bridge Athletic
Worsbrough Bridge AthleticLee Garside 80
1-3
Att: 52
HT: 0-0
Ramsbottom United
Ramsbottom UtdAndy Dawson 56
Jon Stephenson 64
Chris Jones 74
Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
0-7
Att: 80
HT: 0-5
Shildon
ShildonLee Chapman 11, 21, 75
Peter Watling 24, 30, 83
Warren Byrne 40
Tuesday 23rd September, 2008
FA Vase Second Round Qualifying
Rainworth Miners Welfare
Rainworth MWDanny Naylor 20, 70
2-0
Att: 70
HT: 1-0
Walsall Wood
Walsall Wood
Saturday 4th October, 2008
FA Vase First Round
Alsager Town
Alsager TownDean Clarke 24
Kurt McCarthy 59
2-2
(aet)
Att: 52
HT: 1-0
90: 2-2
Hallam
HallamRobert Ward 50
Richard Patterson 63
(Rep: Wed 8th Oct)
Ashington
AshingtonGareth Bainbridge 55, 90
Alan Hogg 87
3-1
Att: 137
HT: 0-0
Leeds Carnegie
Leeds CarnegieJames Elliott 52
Ashton Athletic
Ashton AthleticSimon Gallenders 2
Will Ryder 86
David Sherlock 91
Chris Lawton 96
4-4
(aet)
Att: 45
HT: 1-0
90: 2-2
Nostell Miners Welfare
Nostell Miners WelfareDave Nicholas 72
Craig Stephens 90
David Watts 115
Darren Rushton 120
(Rep: Tue 7th Oct)
Borrowash Victoria
Borrowash VictoriaRob Spencer 54
1-3
Att: 82
HT: 0-1
Arnold Town
Arnold TownMartin Carruthers 14, 90
David Wilkins 76
Bridlington Town
Bridlington TownThomas Fleming 32
Chibuzor Chilaka 48, 51, 66
Craig Palmer 88, 90
6-1
Att: 154
HT: 1-0
West Allotment Celtic
W Allotment CelticBenjamin Dawson 56
Esh Winning
Esh WinningCraig Coates 25
1-2
Att: 241
HT: 1-0
Scarborough Athletic
Scarborough AthleticRobbie Blemmings 74og
Daniel Gray 82
Market Drayton Town
Market Drayton TnTom Rogers 2, 33, 90
3-0
Att: 60
HT: 2-0
Teversal
Teversal
Rainworth Miners Welfare
Rainworth MWDanny Naylor 28
1-3
Att: 58
HT: 1-2
Dunkirk
DunkirkAaron Brady 7pen, 17
Theo Smith 63
Rossington Main
Rossington MainNathan Fraser 20
1-4
Att: 110
HT: 1-0
Brodsworth Welfare
Brodsworth WelfareGavin Cooper 63
Liam Wilkin 69, 77
Darren Fell 72
Tadcaster Albion
Tadcaster AlbionPaul James 84
1-5
Att: 88
HT: 0-2
Spennymoor Town
Spennymoor TnJamie Clarke 20, 61
Glen Butterworth 22
Carl Beasley 64
Jason Ainsley 90pen
Thackley
ThackleyKyle Shah 38, 45pen
Christopher Coy 88
3-0
Att: 80
HT: 2-0
Liversedge
Liversedge
Warstones Wanderers
Warstones Wanderers
0-4
Att: 30
HT: 0-2
Long Eaton United
Long Eaton UnitedKelvin Mushambi 8, 14
Lee Sutton 79, 88
Winterton Rangers
Winterton RangersDanny Clarke 18
Greg Archer 67
2-1
Att: 81
HT: 1-0
Selby Town
Selby TownSean Gorman 47
Tuesday 7th October, 2008
FA Vase First Round Replay
Nostell Miners Welfare
Nostell Miners WelfareCraig Stephens 15
Paul Bedford 16
Dave Nicholas 72pen
3-1
Att: 91
HT: 2-1
Ashton Athletic
Ashton AthleticWill Ryder 6pen
Wednesday 8th October, 2008
FA Vase First Round Replay
Hallam
HallamScott Bates 35
1-3
Att: 60
HT: 1-0
Alsager Town
Alsager TownLee Duckworth 56, 70
Dean Clarke 89
Saturday 15th November, 2008
FA Vase Second Round
Arnold Town
Arnold TownCraig Mitchell 26, 60
David Wilkins 78
Sam Holden 90
4-0
Att: 88
HT: 1-0
Pilkington XXX
Pilkington XXX
(at Dunkirk FC)
Bridlington Town
Bridlington Town
0-2
Att: 191
HT: 0-1
Penrith AFC
Penrith AFCDan Robinson 1, 73
Brodsworth Welfare
Brodsworth Welfare
0-2
Att: 73
HT: 0-1
Pickering Town
Pickering TownLiam Salt 10
Wayne Aziz 55
Darlaston Town
Darlaston Tn
0-3
Att: 36
HT: 0-1
Long Eaton United
Long Eaton UnitedJared Holmes 29, 62
Lee Sutton 81
Ryton
RytonRyan Bell 13
Mark Walton 82
2-2
(aet)
Att: 62
HT: 1-2
90: 2-2
Nostell Miners Welfare
Nostell Miners WelfareDave Nicholas 10
Matthew Denton 28
(Rep: Tue 18th Nov, 7.45pm)
Thackley
Thackley
0-1
Att: 131
HT: 0-1
Shildon
ShildonWarren Byrne 7
Winterton Rangers
Winterton RangersDanny Clarke 17
David Watson 106
Andy Holt 115
3-1
(aet)
Att: 107
HT: 1-0
90: 1-1
Ashington
AshingtonGareth Bainbridge 55
Sunday 16th November, 2008
FA Vase Second Round
Scarborough Athletic
Scarborough AthleticRichard Medcalf 3, 69
Craig Hogg 95
3-2
(aet)
Att: 664
HT: 1-1
90: 2-2
Sunderland Nissan
Sunderland NissanNeil Tarrant 39
Richard Hodgson 65
Tuesday 18th November, 2008
FA Vase Second Round Replay
Nostell Miners Welfare
Nostell Miners WelfareGraham Marchant 20
Darren Rushton 45
Craig Stephens 82
Paul Bedford 86
4-1
Att: 106
HT: 2-0
Ryton
RytonMarc Walton 66
Saturday 6th December, 2008
FA Vase Third Round
Glossop North End
Glossop North EndDarren Hamilton 21
Rick Bailey 62
2-1
Att: 251
HT: 1-1
Winterton Rangers
Winterton RangersCallum Render 8
Long Eaton United
Long Eaton United
0-1
Att: 86
HT: 0-1
Bootle
BootleAndy Fowler 19
Market Drayton Town
Market Drayton TnMartyn Davies 38
1-1
(aet)
Att: 149
HT: 1-1
90: 1-1
Arnold Town
Arnold TownDavid Wilkins 33
(Rep: Tue 9th Dec)
Scarborough Athletic
Scarborough AthleticRyan Blott 9, 35, 45
Daniel Gray 36, 62, 65
6-1
Att: 583
HT: 4-0
Blackstones
BlackstonesAdam Scotcher 76
Stone Dominoes
Stone DominoesDaniel Brown 28
1-0
Att: 78
HT: 1-0
Nostell Miners Welfare
Nostell Miners Welfare
Tuesday 9th December, 2008
FA Vase Third Round Replay
Arnold Town
Arnold Town
0-2
Att: 116
HT: 0-0
Market Drayton Town
Market Drayton TnTom Rogers 80
James Carvey 85
(at Carlton Town FC)
Wednesday 10th December, 2008
FA Vase Third Round
Marske United
Marske UnitedMarc Thompson 5
Jon Newton 13
Dom Gamble 20
Glen Wesson 50
Andy Swalwell 57
Derek Bradley 85
Steve Cochrane 90
7-0
Att: 265
HT: 3-0
Pickering Town
Pickering Town
Saturday 17th January, 2009
FA Vase Fourth Round
Bideford
BidefordNick Barker 45
1-0
Att: 570
HT: 1-0
Scarborough Athletic
Scarborough Athletic

Season 2008/09 Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
P 1 Mickleover Spts 38 88 61
2 Long Eaton United 38 81 36
3 Selby Town 38 80 49
4 Bridlington Town 38 76 54
5 Winterton Rangers 38 64 25
6 Arnold Town 38 64 12
7 Thackley 38 62 25
8 Dinnington Town 38 62 13
9 Pickering Town 38 58 17
10 Hallam 38 56 9
11 Parkgate 38 51 -12
12 Maltby Main (-3) 38 49 -4
13 Nostell MW 38 49 -6
14 Liversedge (-3) 38 46 -4
15 Armthorpe Welfare 38 45 3
16 Hall Road Rangers 38 39 -41
17 Shirebrook Town 38 31 -38
18 Lincoln Moorlands 38 30 -48
19 Brodsworth Welf 38 23 -46
R 20 Eccleshill United (-3) 38 17 -105
NCEL Division One P Pts +/-
P 1 Scarborough Ath 36 92 97
P 2 Rainworth MW 36 78 48
3 Askern Villa 36 72 31
4 Staveley MW 36 68 34
5 Barton Town Old Boys 36 67 23
6 Bottesford Town 36 62 15
7 Leeds Carnegie 36 61 38
8 AFC Emley 36 60 11
9 Pontefract Collieries 36 53 6
10 Hemsworth MW 36 50 5
11 Rossington Main 36 43 -14
12 Appleby Frodingham 36 42 -21
13 Grimsby Borough 36 40 -16
14 Teversal 36 39 -27
15 Brighouse Town 36 35 -18
16 Worsbrough Bridge 36 32 -41
17 Tadcaster Albion 36 31 -47
18 Yorkshire Amateur 36 29 -35
19 Glasshoughton Welfare 36 6 -89

Click here for more details

Season 2008/09 Results

FA Cup
FA Vase
Derbyshire Senior Cup
East Riding Senior Cup
Lincolnshire Senior Trophy
North Riding Senior Cup
Notts Senior Cup
Sheffield & Hallamshire Senior Cup
West Riding County Cup
NCEL League Cup
NCEL President's Cup
NCEL Wilkinson Sword Trophy
NCEL Premier Division
NCEL Division One
BUCS Premier League North
British University Championships
Friendlies